Najnowsze wiadomości

24 maja 2024 2:41

Na czym polega przesyłka kopertowa kurierem?​Przesyłki kurierskie to nie tylko sytuacje, w których przedstawiciel firmy odbiera dużą paczkę lub towar skrzętnie zapakowany na palecie. Rośnie popularność innego typu zleceń. To przesyłki kopertowe, dzięki którym można - np. bardzo cenne dokumenty - doręczyć do odbiorcy bez obaw o problemy.

Przesyłka kopertowa zawiera elementy doręczane przez kuriera po tym, jak zostały spakowane do koperty. Nie należy jej jednak rozumieć standardowo - jako format znany z typowych przesyłek listowych. Kopertą może być więc zarówno standardowe opakowanie do listów jak i wariant bąbelkowy czy inne produkty, które np. mają zapewnić podwyższoną ochronę materiałów wewnątrz.

Niewątpliwie wspólnym mianownikiem dla wszystkich przesyłek kopertowych jest natomiast założenie dotyczące ich rozmiaru oraz wagi. Muszą być to załączniki niewielkie i lekkie.

Należy pamiętać, że w przypadku UPS i DHL w kopercie można nadawać jedynie dokumenty. Nie ma możliwości, by np. schować do środka pendrive lub płytę DVD – choć bez problemu mogłyby się pomieścić. Dodatkowo za kopertę kurierską dany przewoźnik uznaje wyłącznie tę, która została nadana w oryginalnej, swojej kopercie kurierskiej. W każdym innym przypadku dochodzi do jej automatycznego przekwalifikowania na paczkę kurierską.

Koperta kurierem - dlaczego warto?

Podstawową zaletą takiego rozwiązania jest szybkość realizacji usługi. Zakładając, że dokumenty muszą za wszelką cenę dotrzeć do odbiorcy możliwie w ciągu doby, zamów kuriera do domu lub biura i ogranicz formalności związane np. z wizytą w punkcie nadania. Możliwość nadania zlecenia kurierskiego przez internet - takie rozwiązanie zapewnia platforma KurJerzy.pl - sprawia, że bez problemu można to zrobić np. w środę po godz. 20. Ponieważ zlecenie automatycznie zapisze się w systemie rejestrowym, kurier realizujący usługę odczyta je bardzo wcześnie. Można być więc pewnym, że już następnego dnia po założeniu zlecenia odbierze przesyłkę - zwykle kolejnego dnia jest już u odbiorcy. Oczywiście ważny jest tu czynnik lokalizacyjny i to, czy przesyłka kopertowa dotrzeć ma do pobliskiego miasta czy np. za granicę Polski.

Są również inne zalety niż czas doręczenia przesyłki kopertowej. Tego rodzaju zlecenie kurierskie uwzględnia dodatkowe usługi. To np. założenie, by koperta z ważnymi dokumentami została odebrana wyłącznie przed adresata - wtedy zostaje przekazana do rąk własnych. Można też przy składaniu zlecenia zaznaczyć, by doszło do wygenerowania dokumentów zwrotnych - potwierdzeń odbioru. To oczywiście korzystne w sytuacji, gdy nadawca musi mieć urzędową pewność, iż list z ważnymi dokumentami dotarł do adresata i ten został np. powiadomiony o ważnej kwestii administracyjnej.

Co może zawierać przesyłka kopertowa?

Oczywiście - o czym wspomniano - przesyłki kopertowe przeznaczone są do dokumentów. Należy jednak pamiętać, że są konkretne ograniczenia, czego nie wolno wysyłać kopertą. Wśród takich rzeczy są głównie dokumenty o podwyższonej wartości. Nie chodzi wyłącznie o finansową - np. obligacje lub bony rozliczeniowe. Zasada ta dotyczy również materiałów związanych z przetargami czy - co szczególnie ważne - dokumentów tożsamości. Oczywiście wysyłając pozostawiony dowód osobisty dziecku, które pojechało na studia można zakładać, że nikt tego nie weryfikuje. Problem pojawi się jednak np. w przypadku uszkodzenia danego dokumentu i spadku jego wartości lub potrzeby wygenerowania nowego; firma kurierska - w razie uwag, iż doszło do problemów - może wskazać zastrzeżenie, iż konkretnych elementów w ogóle nie miała w założeniach przewozić.

Artykuł partnera

Komentarze (0)