Najnowsze wiadomości

16 czerwca 2024 8:53

Co możesz nadać kurierem i na jakich warunkach?Nie ma chyba takiej rzeczy, której nie próbowali kurierem nadać klienci firm kurierskich. Internet obfituje w  historie o niespotykanych przesyłkach, które były przewożone przez kurierów, często nieświadomie. Zwiększa się wiedza na temat możliwości wysyłania przedmiotów, nadal jednak zdarzają się przedmioty zakazane.

Nie istnieje kontrola zawartości paczek przez pracowników firm kurierskich. Jednak tylko w przypadku, gdy nie istnieje podejrzenie paczki zakazanej. Ale nie znaczy to, że można przesłać wszystko. Za przesyłanie rzeczy zabronionych mogą nas czekać olbrzymie konsekwencje.

Co najczęściej znajduje się na liście produktów niedozwolonych?

Nade wszystko nie można nadawać nielegalnych rzeczy:

  •  narkotyków,
  •  broni palnej,
  •  chronionych roślin,
  •  chronionych zwierząt,

Obszar ten regulują przepisy polskiego prawa, a także Unii Europejskiej. 

co wolno przewozić kurierem?


Są też "towary wyłączone z przewozu", wyszczególnione wśród regulaminów obowiązujących w firmach kurierskich. Większość przewoźników nie zezwala na wysyłkę tych samych produktów i ma to swoje przyczyny. Wśród nich wymienić można:

  •  alkohol oraz inne płynne produkty - niemożliwa jest wysyłka takich rzeczy w szklanych opakowaniach w standardowych paczkach. Chodzi głównie o to, by się one nie rozbiły i nie zniszczyły innych rzeczy ani żeby nie zranić kuriera szkłem. Inaczej wygląda sytuacja, gdy ma się indywidualną umowę z firmą kurierską. Są nawet specjalne oferty tego dotyczące, dzięki którym taka wysyłka, po spełnieniu szczególnych warunków, jest jak najbardziej możliwa. Dodatkowo można również wykupić usługę dodatkową - "uwaga szkło". Większość przewoźników ma to w swojej ofercie. Istnieją też darmowe naklejki, które działają niezależnie od tego typu usług i dają jakiś sygnał ostrzegawczy kurierowi.
  •  rzeczy, które mają wysoką wartość - biżuteria, futra, antyki czy dzieła sztuki. Przez trudną do oszacowania wartość takie przesyłki są bardzo kłopotliwe i firmy kurierskie nie chcą takiej odpowiedzialności brać na siebie. Jednak podobnie jak w powyższym przykładzie alkoholu i płynów w szklanych opakowaniach, możliwe jest zawarcie indywidualnej umowy. Chociaż dotyczy to bardziej sklepów i klienci indywidualni nie mogą zrobić tutaj zbyt wiele.
  •  materiały żrące i łatwopalne
  • środki czystości, części samochodowe, akumulatory, skrzynie biegów, farby. Zakazane, bo stanowią zagrożenie dla pracowników firm kurierskich oraz innych przesyłek.


Kwestie tego typu regulowane są przez umowę ADR. Przepisy te są nowelizowane co dwa lata - na początku roku nieparzystego. Warto więc zapoznawać się z nimi i być na bieżąco. 

  • Organizmy żywe lub martwe

Chodzi oczywiście o żywe zwierzęta, takie jak ptaki, ryby, ssaki i rośliny. Chodzi też o prochy, padlinę czy szczątki ludzkie. I choć umieszczanie takich zapisów dla niektórych wydaje się aż zbyt oczywiste - to jednak firmy kurierskie muszą zapisywać takie rzeczy. Bo przecież jeżeli czegoś nie ma w regulaminie - to zawsze znajdzie się ktoś, kto powie, że nie jest to zakazane, więc jest dozwolone.

Ale w dzisiejszych czasach i przy rozwijającym się e-handlu, a także upowszechnieniu się internetowej sprzedaży na przykład roślin - firmy kurierskie muszą iść z duchem czasu i dopasowywać swoje oferty do potrzeb rynku. Dlatego przy roślinach jest możliwość negocjacji umowy.

Także zwierzaki można "przesyłać" kurierem. Usługę tę oferuje chociażby Pocztex. Jednak usługa obwarowana jest wieloma zasadami, które trzeba bezwzględnie spełnić.

Komentarze (0)