Najnowsze wiadomości

24 lipca 2024 23:50

Logistyka kontraktowa i jej zaletyLogistyka kontraktowa to stała praca operatora w celu uzyskania lepszej produktywności i efektywności na skutek optymalizacji procesów logistycznych swoich i swoich klientów. Firma, która korzysta z usług operatora logistycznego, może więc wykorzystać jego doświadczenie w tym zakresie. Przedsiębiorca, który zdecyduje się na outsourcing usług logistycznych, może natomiast skupić się wyłącznie na własnej działalności, czyli produkcji, reklamie czy sprzedaży. W rękach specjalistów pozostaje natomiast kompleksowa obsługa logistyczna.

Podstawowe zalety logistyki kontraktowej

Kluczowym atutem logistyki kontraktowej jest znaczna oszczędność pieniędzy. Firmy, które profesjonalnie zajmują się przechowywaniem towaru, na ogół obsługują jednocześnie wielu klientów. Oznacza to, że w jednej hali magazynowej znajdują się produkty wielu przedsiębiorców, co zmniejsza całościowe koszty operacyjne. Zmniejszeniu ulegają ponadto koszty pracownicze itd. Tym samym oszczędza zarówno firma zlecająca outsourcing usług logistycznych, jak i dana firma logistyczna.

Na tym oczywiście nie koniec. Za sprawą logistyki kontraktowej przedsiębiorca pozbywa się wielu obowiązków, co oznacza oszczędność czasu. Nie musi się zajmować zatrudnianiem magazynierów, obsługą hal magazynowych i wysyłaniem towaru. Nie można jednak zapomnieć przy tym o jakości usług logistycznych. Magazynowanie jest wbrew pozorom procesem niezwykle istotnym i wcale nie prostym. Wymaga uwagi i przede wszystkim bardzo dobrej organizacji. Natomiast logistyka kontraktowa to powierzenie magazynowania specjalistom w tej dziedzinie. Doświadczone firmy logistyczne najczęściej dysponują całą siecią magazynów w różnych lokalizacjach, co wpływa przy okazji na przyspieszenie transportu. Natomiast szybszy transport przekłada się na większy zysk.

Kontrakt na wiele lat

Przedsiębiorcy, którzy decydują się na outsourcing usług logistycznych, bardzo często podpisują z firmą logistyczną umowę na co najmniej kilka lat. Uwzględniają oni przy tym plany firmy na przyszłość, szczegóły działania czy koszty takiej współpracy. Czasami dotarcie się partnerów trwa nawet kilka miesięcy. Jeszcze trudniej jest w przypadku otwierania nowej inwestycji czy linii produkcyjnej. Wówczas konieczna może być dodatkowa powierzchnia magazynowa, sprzęt czy kadra. Uzyskanie optymalnej wydajności wymaga oczywiście czasu. Z tego powodu do oceny logistyki kontraktowej potrzeba co najmniej kilku miesięcy współpracy. Obie strony muszą zrozumieć swoje potrzeby, wdrożyć odpowiednie procesy, ustalić szczegóły działania itd.

Warto przy tym zdawać sobie sprawę z tego, że zawsze podpisanie umowy na kilka lat zmniejsza ryzyko biznesowe dla obu partnerów. Operator logistyczny ma w takiej sytuacji pewność, że poniesione przez niego nakłady, zostaną zwrócone. Z kolei klient ma przez cały czas trwania kontraktu zapewnioną stałą obsługę logistyczną. Stąd też w przypadku outsourcingu usług logistycznych eksperci nie polecają podpisywania tzw. umów krótkoterminowych. Zdecydowanie korzystniejsze jest podpisanie umowy na dłuższy okres.

Artykuł sponsorowany

Komentarze (0)