Najnowsze wiadomości

13 kwietnia 2024 2:51

PaczkomatPaczkomaty pełnią funkcję automatycznych skrytek pocztowych, których celem jest nadawanie oraz odbieranie przesyłek. Skrytki rozmieszczone są w miejscach publicznych, najczęściej w niedalekiej odległości od supermarketów, stacji benzynowych czy kampusów uniwersyteckich. Przeważnie są one czynne 24h na dobę. 

Paczkomat

Nazwa Paczkomat jest zarejestrowanym znakiem towarowym. Używa się go do wszystkich urządzeń o takim zastosowaniu. Szacuje się, że w Polsce istnieje blisko 3000 urządzeń w ok. 428 miejscowościach. Co ciekawe, od roku 2013 z usługi skorzystało także 10 tys aktywnych e-sprzedawców i ok. 500 tys. Zarejestrowanych klientów indywidualnych. 

Paczkomat - cennik 

Paczkomaty InPost to jedna z największych na świecie sieci nowoczesnych urządzeń, które pozwalają na samodzielne odbieranie i nadawanie paczek 24 godziny na dobę, 7 w dni w tygodniu.

  • Paczkomat Inpost - cennik

Opłata jaka wiąże się ze skorzystaniem z nadania paczki do paczkomatu wynosi 14,90 zł. Dodatkowo istnieje możliwość ubezpieczenia przesyłki. Poza tymi kosztami istnieją opłaty związane z dopłatą za weryfikację paczki przy zmianie gabarytu oraz przy weryfikacji wagi oraz wymiarów przesyłki. Koszt 246 zł to cena jaką należy uiścić w przypadku przesyłki ponad gabaryt 80 x 50 x 50 cm.

Paczkomat za pobraniem

To jedna z wygodniejszych opcji. Odbieranie przesyłek jest zdecydowanie szybsze i łatwiejsze. Dodatkowo istnieje możliwość uiszczenia opłaty za przesyłkę tuż przy odbiorze. Pierwszą z opcji jest płatność kartą, gdyż paczkomat wyposażony jest w terminale płatności. Innym sposobem, jest płatność gotówką, jednak nie można tego dokonać w paczkomacie, lecz w najbliższym oddziale. Ostatnią możliwością jest płatność przelewem. Jeśli oczekująca przesyłka jest paczką pobraniową, w mailu powinien znajdować się link do szybkiej płatności. 

Paczkomat 24/7

Paczkomaty służą do odbierania i nadawania paczek 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Daje to zatem ogromne ułatwienie, które nie może się równać z wizytą kuriera, gdyż jest to spotkanie ściśle określone czasowo. Odbieranie paczek z paczkomatu odbywa się na zasadzie czytniku kodów QR, który oznaczony jest żółto-czarnym symbolem oka. 

Paczkomat - wymiary, gabaryty

Paczkomaty przyjmują przysyłki o trzech różnych gabarytach: A, B i C. Pierwszy z nich przyjmuje paczki o wymiarach 80 x 380 x 640 mm oraz maksymalnej wadze do 25 kg. Gabaryt B opisuje paczkę, której maksymalne wymiary mieszczą się w 190 x 380 x 640 mm, minimalnej wysokości 81 mm i wadze nie przekraczającej 25 kg. Ostatni gabaryt C dotyczy paczek o wymiarach: 410 x 380 x 640 mm, minimalnej wysokości 91 mm oraz wadze do 25 kg.

Paczkomat - jak nadać?

Nadanie przesyłki do paczkomatu w skrócie polega na zdeponowaniu jej w skrytce wybranego paczkomatu. Paczkę można następnie zarejestrować oraz opłacić przez internet. Istnieje również możliwość uiszczenia opłaty bezpośrednio w paczkomacie. W dalszej kolejności operator odbiera nadaną paczkę i transportuje ją w wyznaczone miejsce, które zostało wskazane przez nadawcę. Po dostarczeniu paczki do paczkomatu docelowego, odbiorca otrzymuje wiadomość e-mail oraz SMS.

Komentarze (0)