Najnowsze wiadomości

24 maja 2024 2:34

Przesyłki bez ograniczeń, czyli na czym polega paczka morska?​W sytuacji, gdy świat stał się globalną wioską, a doręczenie przesyłki na drugi kraniec globu przestało być problemem, coraz ważniejsza staje się szybkość tej operacji. Równie istotna okazuje się być jednak swoboda - brak ograniczeń wobec wymiarów paczki czy jej specyfiki. W ten założenia ciekawie wpisują się paczki morskie - szczególnie w kontekście USA.

Relacje Polska - Stany Zjednoczone są coraz ściślejsze zarówno na niwie wymiany handlowej jak i wolumenu przesyłek dostarczanych pomiędzy państwami w ramach prywatnych paczek. W sytuacji, gdy nie ma możliwości lądowego połączenia pomiędzy Europą a USA, jedynym rozwiązaniem transportowym pozostają przesyłki dostarczane drogą lotniczą lub morską. Czy można je ze sobą porównywać i jakie są przewagi obu opcji? Przede wszystkim warto w tym kontekście przeanalizować możliwości, jakie niesie za sobą paczka morska - zdecydowanie mniej znana niż morska.

USA a dostawa kurierska morzem

Planując wysłanie przesyłki do USA pierwszym wyborem - nie bez powodu - jest paczka dostarczana drogą lotniczą. To rozwiązanie, które zapewniają bez problemów firmy kurierskie dostarczające paczki do Stanów Zjednoczonych. Podstawową korzyścią jest szybkość dostawy i możliwość uruchomienia procedury wręcz natychmiast - siatka lotów do USA pozwala pod tym względem na bardzo sprawną realizację zamówienia.

Jaki jest koszt przesyłki kurierskiej do USA samolotem? Bazując na danych z 2020 r. i platformy KurJerzy.pl wynika, że cena paczki do Stanów Zjednoczonych - przy wadze 5 kg i wymiarach 25x20x8 cm - sięgać będzie 274 zł brutto. Jeśli będzie ona cięższa - np. 25 kg - cena przesyłki do 551 zł brutto. Zastanawiając się, ile kosztuje przesyłka do USA warto zweryfikować ją w ten sposób - pozwoli to szybko oszacować potencjalne koszty.

Paczka morska nie ma takich ograniczeń wymiarowych jak - co naturalne - samolotowa. Pozwala więc na wysyłkę towarów wielkogabarytowych. W ten sposób działają np. firmy wysyłające duże kontenery do USA. Trzeba mieć jednak świadomość, że wysyłka paczki drogą morską to od strony logistycznej bardzo duże ograniczenie czasowe. W przeciwieństwie do samolotów, wysyłając towar statkiem nie ma możliwości bardzo szybkiego zaaranżowania takiej usługi logistycznej. Należy ją zaplanować z dużym wyprzedzeniem

Czy paczki morskie się opłacają?

Przesyłki morskie to korzystna opcja przy uwzględnieniu takich kwestii jak:

  • duże możliwości transportu związane z ładownością statku
  • bezpieczeństwo przesyłki
  • ograniczenie innych dróg dostawy jeśli miejscem wysyłki i dostawy są tylko porty.

Z drugiej strony, wybierając spedycję morską trzeba uwzględnić, że paczki morskie docierają do odbiorcy po zdecydowanie dłuższym czasie niż w przypadku przesyłek samolotem. Trzeba brać tu pod uwagę nawet ponad miesięczny margines oczekiwania na finalizację całego procesu. Dodatkowo w koszty tej operacji uwzględnić trzeba np. cenę transportu kolejowego - dowóz ładunku bezpośrednio do portu oraz odbiór z niego i dowóz do docelowej lokalizacji. Cała ta usługa jest już zawarta w cenie przesyłki samolotowej. Pozwala to również precyzyjniej oszacować np. koszt wysyłki i całej obsługi logistycznej do Stanów Zjednoczonych.

Artykuł partnera

Komentarze (0)