Najnowsze wiadomości

24 maja 2024 2:05

Czym zajmuje się kurier? Zarobki, wymaganiaW pracy kuriera nie ma miejsca na monotonię. Każdy dzień jest inny, nieustannie poznaje się nowe miejsca i ludzi oraz zdobywa doświadczenie. Zastanawiasz się nad zatrudnieniem na tym stanowisku? Sprawdź, czy kurier pracuje w sobotę i jakie jest jego wynagrodzenie. Opisujemy, jakie wymagania trzeba spełnić, żeby dostać pracę.

Jak wygląda praca kuriera? 

Pracę kierowcy w Warszawie można znaleźć w wielu miejscach - zarówno w niewielkich przedsiębiorstwach, jak i dużych korporacjach. Kuszące zarobki sprawiają, że wiele osób decyduje się na jej podjęcie. Szczególnie popularnym wyborem jest praca kuriera. Jak wygląda ona w praktyce? 

Do obowiązków na tym stanowisku należy terminowe dostarczanie przesyłek do ich adresatów. Dzień rozpoczyna się od załadunku i sprawdzenia stanu paczek z sortowni oraz zeskanowania ich przez pracownika. Później kurier wyjeżdża w trasę po swoim stałym rejonie, którą uprzednio zaplanował, uwzględniając m.in. korki czy konieczność pojawienia się u klienta o umówionej godzinie. W ciągu dnia dostarcza i odbiera przesyłki. Na koniec najczęściej wraca do firmy i umieszcza pieniądze za paczki zamówione za pobraniem we wpłatomacie.

Jest to praca fizyczna, która odbywa się w elastycznych godzinach - zazwyczaj do dostarczenia ostatniej przesyłki. W przypadku warszawskich kurierów rejon często składa się zaledwie z kilku ulic, w mniejszych miejscowościach i/lub wsiach jest on zwykle bardziej rozległy. 

Czy kurier pracuje w sobotę? 

Każda z firm kurierskich posiada własne zasady dotyczące dni, w których dostarczane są przesyłki. Niegdyś pracownicy większości z nich pracowali od poniedziałku do piątku. Obecnie coraz częściej dowozi się przesyłki również w soboty. Dzięki temu klienci mogą szybciej otrzymać swoje paczki, a osoby wykonujące pracę kuriera - dorobić do pensji. 

Kurier: zarobki

Wynagrodzenia na tym stanowisku potrafią być bardzo różne. Są one zależne m.in. od stażu pracy osoby zatrudnionej i jej wykształcenia, rodzaju umowy, lokalizacji, wielkości firmy. Według Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń Sedlak & Sedlak w pracy kuriera zarobki rynkowe (otrzymywane przez 50% zatrudnionych) wynoszą od 3220 zł brutto do 4650 zł brutto. Mediana pensji to 3920 zł brutto. Część pracowników może również wykorzystywać służbowe telefony komórkowe i/lub samochody do użytku prywatnego. 

Zarobki na tym stanowisku najczęściej składają się z wynagrodzenia podstawowego oraz premii za dostarczone przesyłki. Wyższe pensje otrzymują kurierzy z własnymi samochodami, należy jednak wziąć pod uwagę, że ponoszą oni koszty paliwa oraz eksploatacji pojazdu. Niektóre źródła podają, że kurier jeżdżący swoim busem otrzymuje średnio ok. 3,5 zł netto za dostarczenie paczki, a doświadczeni pracownicy są w stanie zarobić nawet do 3000 zł netto w ciągu jednego dnia, przejeżdżając w tym czasie ok. 150-250 km.

Wymagania do pracy kierowcy

Do znalezienia zatrudnienia na niektórych stanowiskach wystarczą chęci i umiejętność szybkiego uczenia się. W tym przypadku jest jednak nieco inaczej. Praca kierowcy w Warszawie lub innym mieście wymaga posiadania aktualnego prawa jazdy odpowiedniej kategorii (w przypadku kurierów - kat. B). 

Na co jeszcze zwracają uwagę pracodawcy? Dla wielu z nich atutem kuriera będzie posiadanie swojego samochodu dostawczego. Część firm podpisuje jedynie umowy B2B - z osobami, które posiadają własne działalności gospodarcze. 

Przedsiębiorcy mogą wymagać od Ciebie zaświadczenia o niekaralności. Istotne są również umiejętność dobrej organizacji pracy, duża siła fizyczna oraz dyspozycyjność, a niekiedy wymaga się także znajomości topografii miasta oraz co najmniej podstawowej znajomości wybranego języka obcego (najczęściej angielskiego/niemieckiego). 

Jeżeli jesteś zainteresowany pracą kuriera, rozpocznij poszukiwanie zatrudnienia już dziś. Trzymamy kciuki!

Artykuł sponsorowany

Komentarze (0)