Najnowsze wiadomości

24 maja 2024 2:13

Broker, czy firma kurierska - poznaj podobieństwa i różniceW Polsce rośnie zainteresowanie przesyłkami kurierskimi chętnie wybieranymi już nie tylko przez klientów indywidualnych, ale i przez przedsiębiorców. Nic więc dziwnego, że rynek usług kurierskich już jakiś czas temu wzbogacił się o tak zwanych brokerów. Kim jednak oni są i czym różnią się od klasycznych przewoźników?

Kim jest broker?

Na rynku usług kurierskich brokerzy wykonują obowiązki typowe dla pośredników. Nie tylko konsolidują oferty operatorów i odpowiadają za ich prezentowanie, ale i dają gwarancję imponujących wolumenów przesyłek. Broker łączy więc klientów indywidualnych i niewielkie firmy z dużymi podmiotami, które są w stanie świadczyć usługi kurierskie. Co więcej, niektórzy brokerzy mogą już pochwalić się marką na tyle silną, że sami posiadają grono lojalnych klientów. Ma to ogromne znaczenie dla zleceniodawców, pozwala bowiem na eliminację z rynku tych firm, które nie są w stanie zagwarantować wysokiego standardu świadczonych przez siebie usług.

Korzyści cenowe

Gdybyśmy chcieli tworzyć porównanie klasycznej usługi kurierskiej oraz tej, jaka jest świadczona przez brokera, z pewnością szybko zauważylibyśmy, że tym, co je różni jest cena. Oszczędności na usługach są przy tym naprawdę duże i w pewnych sytuacjach mogą sięgać nawet siedemdziesięciu procent, nic więc dziwnego, że współpraca z brokerem pozwala na rozsądniejsze planowanie budżetu.

Proces zamawiania usługi

Różnica pomiędzy usługami kurierskimi i brokerskimi odnosi się także do sposobu, w jaki są one zamawiane. Gdy mamy do czynienia z kurierem, możemy liczyć automatycznie na więcej możliwości nawiązania z nim kontaktu. Większość brokerów oferuje swoje usługi jedynie w Internecie i właśnie sieć jest jedyną drogą pozwalającą nam na złożenie zamówienia. Nie jest to najlepsze z rozwiązań, jeśli klient preferuje rozmowę przez telefon lub może korzystać jedynie z ograniczonego dostępu do sieci. Nie da się jednak ukryć, że to zautomatyzowany system składania zamówień jest jednym z tych rozwiązań, dzięki którym można liczyć na współpracę atrakcyjną z uwagi na swoją cenę.

List przewozowy i jego specyfika

Jeszcze przed skorzystaniem z usługi oferowanej przez platformę kurierską, konieczne jest samodzielne wydrukowanie tak zwanego listu przewozowego. Tradycyjny kurier nie stawia przed nami takich wymagań, sam może bowiem wypisać taki dokument, gdy przesyłka jest odbierana.

paczka kurierska

Problemy ze zwrotem pobrania

Osoby, które korzystają z usług świadczonych przez brokera kurierskiego muszą mieć też świadomość tego, że zwrot pobrania nie następuje zbyt szybko. Wynika to przede wszystkim z obecności pośrednika w procesie przesyłania pieniędzy. Niestety, wspomniany dodatkowy etap często wiąże się z nawet kilkudniowym opóźnieniem.

Komunikacja z brokerem i kurierem

Jeśli zechcemy skontaktować się z brokerem, zwykle nie musimy obawiać się jakichkolwiek utrudnień. Nie da się jednak ukryć, że czasem może się okazać, że broker nie jest w posiadaniu kompletnych informacji na temat naszej przesyłki, odpowiedź na nasze zapytanie nie jest więc udzielana natychmiast. Konieczny jest wówczas kontakt z firmą kurierską i dopiero potem – z klientem, co często zajmuje nawet kilka godzin.

W poszukiwaniu usług dodatkowych

Współpraca z firmami kurierskimi przyzwyczaiła nas już do usług dodatkowych, które potrafią pojawiać się w imponującej liczbie. Również brokerzy starają się nam je oferować, przygotowana przez nich oferta ciągle nie jest jednak równie bogata.

Promocje

W klasycznej firmie kurierskiej rzadko możemy liczyć na promocję. Broker kurierski jest zaś w stanie zaproponować nam je niemal zawsze.

Komentarze (0)